طرز تهیه قهوه ترک به روش سنتی الپیکالا

از بین همه نوشیدنی های موجود در کشور ترکیه قهوه ترک فقط یک نوشیدنی نیست، بلکه بخش مهمی از فرهنگ ترکیه برای زمان های طولانی بوده.

مردم ترکیه اکثرا به مهمان نوازی معروف بوده، در فرهنگ ترکی میزبان باید بهترین و خوشمزه ترین غذا ها و نوشیدنی ها را برای میهمان فراهم کند. در ترکیه اکثرا مرسوم است میزبان محل پذیرایی را ترک کرده تا میهمان بتواند با راحتی خاطر و در آرامش از خودش پذیرایی کند.

وسایل مورد نیاز برای دم کردن یه قهوه ترک توپ

قهوه جوش ترک قهوه جوش مورد استفاده ترجیحا از جنس مس و با دهنه ای باریک باشد

پودر قهوه ترک مرغوب قهوه باید حتما بسیار نرم آسیاب گردد تا حدی که پودر قهوه ترک مانند پودر کاکائو نرم شود.

آب برای اینکه به بهترین نتیجه دستیابید پیشنهاد می‌کنم از آب مجدد تصفیه شده یا آب معدنی استفاده نمایید .

شکر جز اینکه به عنوان طعم دهنده استفاده می گردد،بلکه باعث غلیظ شدن و به عبارتی مربایی شدن هر چه بیشتر قهوه ترک کمک می کند.

منبع گرما و حرارت: چه از شعله گاز استفاده می‌ کنید و چه از اجاق برقی به این نکته توجه داشته باشید که از حرارت ملایم برای تهیه قهوه ترک استفاده کنید .

طرز تهیه قهوه ترک

بعد از فراهم کردن وسایل مورد نیاز دم کردن قهوه ترک حال زمان آن رسیده که مشغول به تهیه قهوه خوش طعم و عطر شوید. پس با ما همراه شوید.

مقدار آب مورد نیاز برای دم کردن قهوه ترک

برای اندازه گیری مقدار آب مورد استفاده برای تهیه قهوه‌تان از یکی از فنجان های قهوه‌تان استفاده کنید ، برای اندازه گیری به ازای هر یک نفر یک فنجان آب پیمانه کنید.

آب فنجان را درون قهوه جوش خود بریزید ، این کار را برای هر تعداد فنجان قهوه ای که می‌خواهید تهیه کنید تکرار نمایید. برای مثال برای 3 نفر ، سه دفعه.

مقدار قهوه هر نفر برای دم کردن قهوه ترک

برای هر نفر یک قاشق مربا خوری سر پر قهوه ترک درون قهوه جوش بریزید ، اگر همه افرادی که قرار است قهوه را بنوشند تمایل به سرو شیرین قهوه داشتند می‌توانید

در همان ابتدا بعد از اضافه کردن قهوه شکر را نیز به قهوه جوش اضافه کنید ، در غیر این صورت شکر را در کنار سینی سرو قهوه قرار دهید تا هرکس به میل خودش شکر اضافه کند .

شکر قهوه ترک

حال که پودر قهوه ترک و شکر خود را اضافه کردید ، آن هارا به خوبی درون قهوه جوش با هم مخلوط کنید .

آموزش دم کردن قهوه ترک

به آرامی قهوه جوش را بر روی حرارت شعله کم قرار بدهید و منتظر بمانید تا کمی ورود به مرحله بعدی و جوش آمدن قهوه که ممکن است 3 الی 4 دقیقه زمان نیاز داشته ولی در این مدت تلاش کنید و چشم از دهانه قهوه جوش بر ندارید.

زمانی که قهوه دم کشید کف کرده و به بالا سرازیر می گردد.این فوم تیره که بر روی سطح قهوه تشکیل می‌گردد برای سرو رسمی و فروشگاهی قهوه ترک بسیار با اهمیت می باشد.

چگونه قهوه ترک را حرفه ای دم کنیم؟

حال قهوه جوش را از روی گاز بردارید تا کمی فوم روی آن پایین برود ، اگر می‌خواهید قهوه تان غلیظ تر شود می‌توانید ، قهوه جوش را به مدت 10 تا 20 ثانیه مجددا بر روی شعله قرار دهید

تا مجددا کف کند و بالا بیاید و برای چند ثانیه آن را از روی شعله گاز مجدد بردارید تا فوم فروکش کند. این کار را می‌توانید 1 الی 3 بار دیگر با توجه به غلظت مورد نظرتان تکرار کنید.

سرو قهوه ترک

زمانی که به غلظت مورد نظرتان دست یافتید ، مقداری از فوم روی سطح قهوه را به وسیله یک قاشق مربا خوری درون هر فنجان بریزید بعد از انجام این کار قهوه جوش را برداشته

و از کنار فنجان شروع به ریختن قهوه نمایید تا فنجان پر شود ، برای سایر فنجان ها نیز همین کار را انجام دهید و سعی کنید همه فنجان ها را به یک اندازه پر کنید .

حالا قهوه ترک دم شده رو داخل فنجان سرو کنید.

چگونه یه قهوه ترک حرفه ای دم کنم

قهوه جوش مسی برای دم کردن قهوه ی ترک مناسب تر است ، چون انتقال حرارتی مس بیشتر از سایر فلزات مرسوم است و در نتیجه قهوه به صورت یک دست و با حرارت کمتر دم می‌کشد.

برای دم کردن قهوه ترک از آب سرد استفاده کنید.

حتماً از قهوه ای که کاملاً نرم آسیاب شده است استفاده کنید.

برای دستیابی به بهترین طعم و عطر سعی کنید از قهوه های عربیکا استفاده نمایید و یا از ترکیب های قهوه ای که بیشترین درصد تشکیل دهنده آن قهوه عربیکا باشد.

طرز تهیه قهوه ترک برای فال قهوه

فنجان و سرو قهوه : بهتر است از فنجان‌های چینی مخصوص قهوه خوری استفاده کنید تا اگر دوست داشتید در انتهای نوشیدن قهوه بتوانید یک فال قهوه هم بگیرید .

فیلم طرز تهیه قهوه ترک ؟؟؟

طرز تهیه قهوه ترک به زبان فارسی

طرز تهیه قهوه ترک روی گاز

طرز تهیه قهوه ترک روی گاز اپارات

طرز تهیه قهوه ترک به روش سنتی

طرز تهیه قهوه ترک با قهوه جوش

طرز تهیه قهوه ترک خاچیک

فوت و فن قهوه ترک