تفاوت قهوه و نسکافه در چیست؟ الپیکالا

در این مقاله قصد داریم تا شما را با تفاوت های عمده قهوه اسپرسو و نسکافه آشنا سازیم

تاریخچه قهوه از بومیان آفریقا در روزگاران قدیم آغاز می شده که دانه های برشته قهوه را می‌جویده و می‌ بلعیدند.

قهوه خشک، میوه لوبیا مانند، درختی است که به صورت برشته و ساییده در آمده بوده و در اصل بومی مناطق استوایی آفریقا این کار را انجام می دادند.

  برگ های همیشه سبز و زیبای درخت قهوه که، گیاهی از تیره Coffee که بیشتر از یک سوم مردم جهان هر روز آن را به عنوان یک نوشیدنی به حساب می آورند.

کافئین نسکافه بیشتر است یا قهوه

قهوه را به دو صورت با (درد) همان صاف نشده و یا (بی درد) همان صاف شده درست می‌کنند.

برخلاف چای، قهوه نیاز به دم کردن نداشته چرا که به محض تماس با آب جوش ماده عطری، رنگی و موثر آن آزاد می گردد.

آیا می دانید که کافئین موجود در یک فنجان قهوه حدود 150 سی سی می باشد.

قهوه فوری یا نسکافه

نسکافه در واقع شیره تبخیر شده، قهوه صاف و عصاره دانه قهوه می باشد. این قهوه که نیازی به قهوه جوش نداشته و با حل کردن کمی از نسکافه در یک فنجان آب جوش، قهوه آماده به دست می آید.

نسکافه در ابتدای تولیدش مخالفان جدی در میان طرفداران قهوه پیدا کرد، چرا که قهوه باز های حرفه ای اعتقاد داشتند طعم و عطر واقعی این نوشیدنی در بسته بندی های قهوه فوری از دست رفته و دیگر آن کیفیت اولیه را ندارند.

امروزه با پیشرفت فن آوری تولید قهوه فوری یا همان نسکافه، دیگر فاصله میان کیفیت این دو نوع قهوه به کلی از بین رفته و حتی نسکافه طرفداران بیشتری پیدا کرده است.

طرز تهیه نسکافه

نسکافه عموما پس از سایده شدن، پروسه تولید را طی کرده و در نهایت به نوعی قهوه فراوری شده و خوش طعم تبدیل می گردد.

انواع قهوه های فوری یا همان instand coffee در نیمه دوم قرن بیستم در بازار اروپا و آمریکا عرضه شدند.

اولین شرکتی که قهوه فوری یا نسکافه را به بازار جهانی قهوه راهی کرد، شرکت معروف Nestle بود. با ورود بسته های NestleCoffee به ایران، اصطلاح نسکافه نیز میان علاقه مندان به نوشیدن قهوه رواج یافت.

با این وجود نسکافه به نوعی نوشیدنی محبوب ایرانیان قهوه نوش به حساب می‌آید.

فرآیند روست قهوه

شرایط روست به گونه ای باید صورت پذیرد که تمام پتانسیل دانه سبز را از بلند کرده و با عطر و طعم مطلوب و فیزیک دانه بادی شکوفا شود.

عملی که به نام روست پروفایل وجود داشته که مانند امضای شخصی هر دانه قهوه می باشد. برای یک بلند یا رست مجزا، رست مستر باید بر پارامترهای اصلی این فرآیند توجه بسیاری صورت پذیرد.

برخی از این پرامتر مثل درجه رست دمای نهایی محصول، مدت زمان رست، شکل منحنی دما و زمان، و نسبت هوای ورودی به دانه قهوه می باشد.

ویژگی روست یک قهوه مرغوب

از آنجا که ویژگیهای یک محصول درطول فرآیند رست مستمرا درحال تغییر می باشد در محصول نهایی درجه رست به دست آمده بوده که از مهمترین معیار های کنترل فرآیند می باشد.

و قطعا آب بیشتری تبخیر می‌شود با ادامه دار شدن فرآیند رست و همچنین مواد اورگانیک بیشتری به گاز و مواد فرار به تبدیل می گردند.

تاثیر حرارت روی روست قهوه

با افزایش درجه رست تغییرات ساختاری بیشتری صورت می‌پذیرد. تراکم دانه های قهوه با افزایش درجه رست کاهش می یابد. هرچقدر رست به سمت دارک بودن پیش برود حجم دانه و فضای خالی بیشتری حاصل می‌شود.

با این حال، تورم دانه در نقطه ای درطول فرآیند رست متوقف می شود. افزایش ترکیبات ساختاری با افزایش درجه رست نتیجتا منجر به تولید حجم گاز بیشتر می شود که درطول فرآیند ذخیره سازی دانه دفع می شود (یا اصطلاحا گس شدن). فرآیند مهاجرت روغن در دانه های دارک رست سریعتر اتفاق می افتد و دلیل آن نیروی پیشران قوی تر است. در قهوه های که رست بسیار دارک دارند روغن قهوه ممکن است در مراحل پایانی رست بر روی خود دانه ظاهر شود قهوه چرب باشد.

عطر و طعم رست در طول فرآیند یا افزایش درجه رست متراکم تر میشوند. اسیدیته کاهش می‌یابد و تلخی افزایش می‌یابد. قهوه های لایت رست اسیدیته زیادی به پروفایل قهوه اضافه میکنند‌. در درجه رست که با چشم قابل دیدن است، عطر مناسب و خوش قهوه پدید می آید، اما سپس در ادامه پیداکردن رست کاهش پیدا می‌کند.

تفاوت قهوه و اسپرسو

در این مسیر ویژگی های مربوط به سنسوری یعنی بادی و طعم تا حد معینی افزایش یافته و سپس در طول رست کاهش می یابد.

اگر قهوه ای بیشتر از اندازه رست شود در طعم نهایی بسیار قوی تر خود را نشان وی دهد ولی بادی کمی دارد و علمای قهوه آن را کم طعم و ضعیف می دانند.

روست قهوه بسته به نژاد اصلی و ویژگی های دانه سبز درجه های مختلف دارد و همچنین آزاد کردن عطر و طعم طبیعی در بهترین حالت خود هستند.

نقش اساسی در توسعه و بهبود عطر و طعم و فیزیک دانه قهوه نهایی مدت زمان رست تعیین می کند.

رست های طولانی و رست های کوتاه منتج به دانه های نهایی یکسان نخواهند بود.

چون رست سریع با دوبرابر کردن میزان انتقال حرارت صورت می پذیرد، دمای خود دانه سریعتر بالا می رود، و آب زدایی و فرآیندهای شیمیایی در سرعت بهتری اتفاق می افتند.

در طول رست سریع همچنین ترکیبات گازی زودتر پدید می آیند.

اگر می خواهید ترکیب شیر با اسپرسو رو یاد بگیرد از مقاله استفاده کنید.

تفاوت قهوه و کاپوچینو
تفاوت پودر کاکائو و قهوه
عکس نسکافه
بهترین مارک نسکافه
انواع قهوه